Istorijat igranja malog fudbala u Gornjem Milanovcu je veoma dug. Mnogo je zaljubljenika u igru na "petoparcu". Oni stariji pamte nezaboravneduele ekipa "Boemi" i "Cancalica" na starom terenu "Taš" u neposrednoj blizini Gimnazije. Tokom devedesetih godina prošlog veka Gornji Milanovac je bio poznat i po organizovanju veoma posećenih i atraktivnih turnira u okviru letnje lige "Večernjih novosti", a ekipa "Lavovi puleni" sastavljena od igrača FK "Takovo" i FK "Metalac", ali i Milanovčana koji su se nalazili u klubovima viših rangova, je na finalnom turniru u Čačku stigla i do trećeg mesta nezvaničnog prvenstva Jugoslavije u malom fudbalu.
Istorijat fudbala na Rudniku počinje 1935. godine prvo kroz "Rudničko sportski klub", a od 1948. godine kroz FK "Mladi rudar". Klubse jedno vreme takmičio sa fudbalskim ekipama koje su gravitirale regionu Kragujevac - Topola, a kasnije se takmičio sa timovima iz Čačanskog kraja u Zapadno - moravičkoj, Regionalnoj i Moravičkoj ligi. Te daleke 1935. godine na Rudniku se obreo Slavko Bartošić, poreklom iz Bjelovara, sa fudbalskim iskustvom jer je igrao u tadašnjem "Borcu" iz Višegrada. Sa sobom je doneo kopačke koje su predstavljale pravu senzaciju među meštanima i tačna pravila fudbalske igre.
Fudbalska lopta se u ovom naselju gružanskog kraja kotrljala od šezdesetih godina prošlog stoleća. FK "Mladost" se takmičila u ligi Aktiva, Opštinskoj ligi, ali i u Međuopštinskoj fudbalskoj ligi Čačak. Sredinom devedesetih klub menja ime u FK "Gruža" i nastupa u okružnom stepenu takmičenja. U redovima kluba iz Vraćevšnice nastupala su mnoga poznata fudbalska imena iz opštine Gornji Milanovac, a pred kraj prošlog veka klub je prestao da postoji. Na temeljima starog kluba 19.07.2009. godine, a na inicijativu omladine sela predvođene Svetozarom Nešovićem i Zoranom Topalovićem osnovan je novi fudbalski klub kome je uz naziv FK "Mladost" dodata i godina ponovnog aktiviranja.
Sredinom osamdesetih godina osnovan je fudbalski klub "Boljkovci" koji se odmah uključio u redovno takmičenje Opštinske fudbalske lige. Grupa fudbalskih entuzijasta iz ovog sela, predvođena Dimitrijevićem, Aksentijeevićem i Reljićem, bila je od velike pomoći klubu koji je ubrzo nakon osnivanja, početkom devedesetih osvojio prvo mesto u Opštinskoj ligi i takmičenje nastavio u Međuopštinskoj ligi Čačak.Fudbalski klub "Boljkovci" se nije dugo zadržao u ovom stepenu takmičenja, već se vratio u Opštinsku fudbalsku ligu, a početkom ratnih dešavanja na prostorima bivše Jugoslavije, dosta fudbalera se našlo na ratištu, pa je klub silom prilika prestao sa radom.
Fudbalski klub "Donja Vrbava"je osnovan 1955. godine, a na inicijativu Milorada Miloševića Uča. Od svog osnivanja pa do danas se neprekidno takmiči u Ligi Aktiva, Opštinskoj ligi, Međuopštinskoj i Okružnoj ligi. Fudbalski klub "Donja Vrbava" se gotovo po pravilu nalazio u Vrhu Opštinske lige, a pobednik ovog takmičenja je bio 1984, 1988, 1990. i 1994. godine. Kada se sabere učešće u Međuokružnom i okružnom stepenu takmičenja, FK "Donja Vrbava" se u ova dva ranga takmičila ukupno 16 godina.
Duga i uspešna je tradicija igranja fudbala u Jablanici. Fudbalski klub "Jablanica" je osnovan, sada već dosta daleke, 1936. godine, a među osnivačima su bili Dragoljub i Marko Hadžić, Momir Obradović i Milan Strugarević.Klub je do drugog svetskog rata uglavnom igrao prijateljske utakmice protiv ekipa koje su tada postojale iz svoje bliže okoline. Rat je, naravno, trenutno prekinuo bitisanje kluba, a po završetku istog, grupa fudbalskih entuzijasta na čelu sa Milanom Strugarevićem, Dragoslavom Dragojlovićem i Draganom Jakovljevićem ponovo aktivira rad FK "Jablanica".
Početkom osamdesetih godina prošlog veka formiran je FK “Lunjevica”, a to je proisteklo iz ekipe Mesne zajednice Lunjevica koja se takmičila u Ligi Aktiva, i to u grupi “Istok”. Posle nekoliko početnih sezona Opštinske fudbalske lige FK “Lunjevica” se uključila u takmičenje u kome je nastupala sa promenljivim uspehom. Blizina gradske sredine omogućila im je da u svojim redovima imaju u igrače iz Gornjeg Milanovca, poniklih u FK “Takovo”, odnosno u FK “Metalac”. U jednom periodu FK “Lunjevica” je imala dobar sastav i igrala je zapaženu ulogu u Opštinskoj fudbalskoj ligi, i bila na pragu čak i ulaska u viši steepen takmičenja.
Na inicijativu meštana sela Ozrem, 1974. godine osnovan je klub pod istim imenom, FK "Ozrem". Ekupu su činili meštani mesne zajednice Ozrem, a svoje utakmice su igrali u Beršićima. Od prvih dana je redovno uključen u takmičenje u Opštinskoj fudbalskoj ligi. Izgradnjom igrališta pored reke Ozremice svoje utakmice FK "Ozrem" igra u svom selu, a možda je i jedinstven primer da je dva svoja prvenstvena meča odigrao na terenu na kome je bila bandera, koja je ubrzo sklonjena.
Surova realnost da kada prerastu omladinski pogom, malo igrača pređe u seniorski sastav, naterala je nekoliko mladih fudbalera da uz pomoć svojih starijih kolega iz naselja “Backovac” osnuju novi fudbalski klub i nazovu ga FK “Backovac junajted”. Osnivačka Skupština kluba održana je u maju 2007. godine, a već od sezone 2007/2008. godina FK “Backovac junajted” se uključio u redovno takmičenje u Opštinskoj fudbalskoj ligi. Kako nisu imali svoje igralište, svoje prvenstvene utakmice odigravali su na pomoćnom terenu sportskog centra u gornjem Milanovcu, odnosno na pomoćnom terenu stadiona SD “Takovo”.
Fudbalski klub “Takovski ustanak” je osnovan sredinom pedesetih godina prošlog veka, a od prvih dana je bio uključen u Ligu Aktiva, koji je vodila tadašnja SOFK-a, a kasnije i OFS Gornji Milanovac. Kao dobro organizovan klub u tim vremenima osnivanjem Opštinskog fudbalskog saveza biva uključen u takmičenje Međuopštinske lige Čačak. Formiranjem Opštinske fudbalske lige Opštinskog fudbalskog saveza Gornji Milanovac, FK “Takovski ustanak” biva uključen u takmičenje u kome je osim u prve dve sezone nastupao sa solidnim rezultatima i prvenstvene trke je uglavnom završavao u sredini tabele.
Fudbal u Šilopaju ima dugu i bogatu tradiciju. Grupa entizijasta i zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svetu1952, godine održava Osnivačku Skupštinu u donosi odluku da se formira fudbalski klub u mesti pod nazivom “Partizan”. U svojim prvim danima, pa sve do 1975. godine ekipa se takmičila u Ligi Aktiva, a osnivanjem Opštinskog fudbalskog saveza Gornji Milanovac biva uključena u Mešuopštinsku ligu Čačak. Formiranjem Opštinske fudbalske lige FK “Partizan” biva uključen od prvog dana. Rezultati su uglavnom bili promenljivi, sve do početka devedesetih godina kada u klub dolazi Rajko Blagojević i klub kreće uzlaznom linijom na takmičarskom planu.
Kada je nekolicina omladinaca iz Pranjana i okoline, odlučila da, davne, 1936. godine osnuje fudbalski klub, mnogima tada nije bila jasna potreba za tim, a, ruku na srce, niko se nije ni nadao da će pranjanski fudbalski klub pronositi slavu ovog kraja širom Srbije, ali, i bivše SFRJ. O prvim danima organizovanog loptanja u Pranjanima, dugo i često je pričao Dragan Vidaković, jedan od osnivača kluba i čovek koji je, bilo kao igrač, predsednik ili sekretar kluba, uz svoje „mezimče“ bio do poslednjih dana svog života, dakle, više od sedam decenija.
Praznik sela, 12. juli - Petrovdan i vašar kod Crkve, bio je mesto okupljanja, pa se davne 1961. godine zakotrljala krpenjača na odližnjoj livadi između škole i Crkve. Od tada se igralo neorganizovano, na terenima raznih dimenzija i opremi prema sopstvenim mogućnostima, sve do 12. decembra 1976. godine kada se održava Osnivačka Skupština i donosi odluka da se klub registruje i uključi u Čačanski podsavez. Inicijatori i mladi entuzijasti Miloš Savićević, Dragan Igrutinović, Mijo Mimović, Zoran Petrović Dragan Glišović, sa još nekoliko zaljubljenika u fudbal su se latili posla i kao u bajci je krenulo takmičenje.
Fudbalski klub „Omladinac“ je osnovan 31.01.1965. godine, a na inicijativu Slaviše i Ljubiše Tajsića, Radoša Radovanovića i Srboljuba Nešovića. Na osnivačkoj skupštini za prvog predsednika je izabran Radoš Radovanović, dok je Srboljub Nešović vodio tim. Klub se od 1965. godine takmiči sa timovima seoskih aktiva, prve dve godine po kup sistemu, a potom u ligi koju je organizovala SOFK-a Gornji Milanovac. Pored ligaškog takmičenja, početkom sedamdesetih uvedeno je i kup takmičenje u kome su pored aktiva učestvovali i timovi radnih organizacija,
Fudbalski klub "Šumadija" je osnovan još daleke 1923. godine i jedan je od najstarijih sportskih kolektiva u opštini Gornji Milanovac. Osnivači fudbalskog kluba iz Brđana su Aktiv omladine sela, kao i radni kolektiv Rudnika magnezita "Šumadija" po kome je klub dobio ime. U to vreme za Fudbalski klub "Šumadija" su nastupali uglavnom omladinci iz Bršana i poneki radnik Rudnika magnezita, koji su bili nadareni za fudbalsku igru.
Od osnovanja S.D. "Šumadija" pa do 1939. godine ekipa je bila u takmičarskom pogonu, a onda do 1948.godine zbog Drugog svetskog rata lopta je, kao i u većini sredina, mirovala i u Brđanima.
U ovom prigradskom naselju Gornjeg Milanovca 1994. godine je osnovan Fudbalski klub “Velereč”. Grupa entuzijasta i zaljubljenika u najvažniju sporednu stvar na svetu je okupila omladinu iz Velereči i Gornjeg Milanovca i započela put do Moravičke zone. Kako su ambicije rasle, i prelazilo se iz ranga u rang, tako je sve manje bilo fudbalera iz mesta, a sve više sa strane. Ipak za petogodišnjicu postojanja u Velereči je napravljen i pušten u funkciju lep sportski objekat sa svom pratećom infrastrukturom.
Blizina gradske sredine uslovila je da mladi iz Svračkovaca krajem šezdesetih godina počnu okupljanja i šutiranja lopte na inprovizovanim terenima. Sredinom jula, tačnije 21.07.1972. godine ambiciozni predsednik MZ Svračkovci Radoslav Ilić sa grupom naprednih omladinaca: Milan Ilić, Milutin Todorović, Mile Lazić, Petar Pantić, Branko Filipović, Zoran Kandić, Miloš Minić, Radoslav D. Lazić, Radoslav i R. Lazić, napravili su dohovor o organizovanom radu i osnivanju Fudbalskog kluba „Napredak“.
Fudbalska lopta je stigla u Gornji Milanovac početkom jula 1911. godine, a donela su je braća Božo i Dušan Borisavljević. Tih dana sa grupom drugara osnivaju nogometni sportski klub „Takovo“. Igra je započeta na terenu bez pravih dimenzija ispod Bolnice kraj železničke pruge. Prvu zvaničnu utakmicu klub je odigrao juna 1917. godine, protiv „austijsko-mađarskog vojnog kluba“ i pobedio sa 1:0. Kada se 1928. godine formira liga Zapadno-Moravska župa, „Takovo“ se uključilo u takmičenje sa ekipama: „Car Lazar“ (Kruševac), „Ibar“ (Kraljevo), „Era“ i „Jedinstvo“ (Užice).
Na inicijativu starog fudbalera „Takova“, Miroslava Spasojevića – Era, 12. juna 1961. godine održana je osnivačka Skupština novog fudbalskog kluba u Gornjem Milanovcu, a kojoj su prosustvovali sindikalci „Graditelja“ i „Metalca“, koji su i predložili da se radnička omladina iz gradskih preduzeća registruje i aktivno igra fudbal. Izabrano je prvo rukovodstvo i odlučeno da se klub zobe „Radnik“. Prvi predsednik je bio Stojković, direktor „Metalca“, a potpredsednik Radoš Radivojević iz „Graditelja“. Prvi sekretar je bio Miroslav Marković, a blagajnik Dragiša Marković.